Számos otthonban szükség lehet az emeletre való feljutáshoz lépcsőre, melyeket a legkevesebb esetben tudunk előre legyártva megvenni, mert mindenhol más a magasság, szélesség és a lépcső által elfoglalható hely.
A lépcsőknek kialakítása sokféle módon történhet:
- Csigalépcső
- L alakú lépcső
- Egyenes lépcső
- Visszafordulós lépcső
- Félköríves lépcső...
Az alábbi képen látható, néhány fajta lépcsőnek a helyigénye, amire szükség van, hogy megfelelő méretekkel lehessen kialakítani. Ezek a méretek 285 cm magasságig és 15 lépcsőfokig érvényesek.

Vannak bizonyos méretek amiket ajánlott betartani egy egyedi lépcső tervezésénél
A lépcsőfok magassága: max. 20 cm.
A lépcsőfok szélessége: min. 23 cm.
Ideális méreteket segítő viszonyszám (2m+sz=63): 60-64 cm. (Din. 59-65 cm.)
Magasság a lépcsőtől a plafonig (fejmagasság): min. 190 cm.
A korlát elemek közti távolság: max. 12 cm.
Kapaszkodó magasság (karfa): min 90 cm. 3m belmagasság fölött 100 cm.
A lépcsőfokok teherbírása: 300 kg/m2, 3 kN
A fokok szélessége (karszélesség): min. 80 cm.
A tervezésnél figyelni kell arra is, hogy ha forduló van akkor a fokok szélessége megfelelő legyen a biztonságos közlekedéshez, vagy építsünk bele egy pihenő részt a lépcső forduló részébe, ahol nincsenek fokok.
A lépcső anyaga:
Sokféle faanyagból készülhet, de elsősorban érdemes keményfákat felhasználni, mivel ezek jobban ellenállnak az állandó használatnak mint például a fenyőfa.
Ajánlott anyagok:
- Tölgyfa
- Bükkfa és gőzölt bükk
- Kőris
- Gőzölt akác
- Diófa
- Mahagóni
Nagyon mutatós még a manapság divatossá vált táblásított bambusz is, melyekből egzotikus hangulatú lépcső készíthető.
A lépcsők szerkezetileg kétfélék lehetnek:
- Önhordó szerkezetű, ahol a lépcsőlapokat is fa gerendák, vagy vas zártszelvények tartják. Ennek előnye, hogy utólag is könnyen beszerelhetőek.
- Beton lépcsőre épített fa burkolatú, melynél az előre kialakított lépcsőfokok kapnak fa takarást. Ez utóbbi egy stabilabb megoldást jelent, és kevesebb hangot ad ki mikor közlekedünk rajta.
A korlát lehet falra szerelt vagy tarthatják esztergált esetleg faragott babák adott esetben fém tartószerkezet is alkalmazható. A korláttartó rudak közti távolság semmiképp se legyen nagyobb 12 centiméternél, mert akkor gyerekeink nem tudnak leesni onnan.
Egyedi lépcsőt szeretne otthonába?
Ha még nem tudja, milyen lenne az ideális, mi segítünk!
A lépcsők leggyakrabban fából készülnek. Sokan azt gondolják, hogy a fa elavult építőanyag és egyáltalán nem modern. Az igazság azonban az, hogy a fa olyan sok lehetőséget hordoz magában, amit vétek lenne nem kihasználni.
A lépcső nem csak a két szintet összekötő „híd”, hanem egy fontos és központi esztétikai elem is egyben. Éppen ezért igen fontos szempont, hogy a berendezés stílusához illő alapanyagot válasszuk ki. Ahhoz, hogy fenntartsuk a harmonikus összképet, kiindulhatunk például a fafajták eltérő színeiből a választás során. Igazán hangulatossá válik az összkép a faerezet szépségével. Természetes hatást kelt és még otthonosabbá varázsolja lakhelyünket.
Mi hagyománykövető cég vagyunk, ezáltal a mai napig fából készítjük el, kiváló minőségű lépcsőinket. Ettől függetlenül a modern lakberendezéshez elengedhetetlenek a trendnek megfelelő faanyagok, amikkel szintén előszeretettel dolgozunk.
Emellett számos formai megoldásból válogathat, így esztétikus, mégis teljesen egyedi kialakítású lépcső birtokosa lehet.
Ha lépcsőre van szüksége, válasszon minket!
Amennyiben szeretne hozzászólni a témához használja az "új hozzászólás" gombot.

- Blum hangmentesen, lágyan csukódó konyhabútor ajtók és fiókok
- Egy asztalos konyhabútort szerel össze
- Sarok fiókrendszerek a Blum-tól konyhabútorokhoz
- Helytakarékosság és funkcionalitás a konyhában (fiókrendszerek)
- Fából készített bútorok és berendezési tárgyak egy olasz asztalos mestertől (Livio De Marchi)